ÜLkemiz tarım ürünleri tüketim, üretim ve tarım ürünlerinin ticareti bakımında önemli ülkeler arasındadır. Ülkemizde meyvecilik kültürü yoğun olduğu için birçok meyve de olduğu gibi cevizinde yetiştirildiği ülkeler arasındadır. Türkiye dünya ceviz sektöründe üretim bakınından Amerika ve Çin'den sonra üçüncü sırada yer almaktadır.

Aşılı Ceviz Fidanı Verimi Ne Kadardır

Ceviz fidanında ağaç başına verimlilik 30-35 kilogram arasında değişmektedir.  Ceviz fidanlarının deli(yabani) ve aşı olarak karşılaştırıldığında verimde aşılı ceviz fidanları ile üretim %50-60 oranında artışı sağlanmaktadır.

Aşılı olmayan yabani ceviz fidanları 7-10 yaşlarında meyve verirken aşılı chandler ceviz fidanı 3-4 yaşından itibaren meyve vermeye başlamaktadır. Aşılı ceviz fidanlarının iç ağırlıklarıda yabani ceviz göre 2 kat fazladır.

Cevizci baba'nın üretimi gerçekleştirdiği ceviz fidanları ile bahçenize ektiğiniz ceviz ağacı 5 yaşında 4-5 kg,   7-8 yaşında 16-22 kg 12 yaşında 35-45 kg, 14 yaşında 60-80 kg ve 18 yaşından sonra 100-130 kg aralığı ile ceviz hasat edilebilmektedir.  Örnek vermek gerekirse 1 dekara 10 fidan dikildiğinde verimlilik çağında 1,2-1,5 ton civarı ceviz verimi alınabilir.

Chandler Cevizi Hangi Ortamda Yetişir

Ceviz fidanı ve ağacının önemli özelliklerinden birisi, değişik birçok iklime kolayca uyumlu olmasıdır. Deniz seviyesinden 1800 rakıma kadar yetişir,  Aşırı sıcaklarda kabularda ve yapraklarda yanma ve cevizin içinde büzülmeler olaiblir.